Iepriekšējie pārgājieni Slīteres Nacionālajā parkā

Pārgājiens ar entomologu Kristapu Vilku (2024.gada jūlijs)

Pārgājiens ar entomologu un meža un purva ikdienas dzīves zinātāju Kristapu Vilku ir aizraujoša un izzinoša pieredze, kas gan veiklākiem, gan ne tik veikliem gājējiem draudzīgas pastaigas solī caur pētnieka vienkāršiem un saprotamiem stāstiem palīdz saprast to, kas notiek mežā un dabā un kur šajā visā bagātajā pasaulē atrodas cilvēks. 

Mums paveicās, un uz pavisam īsu mirkli mums pievienojās viena garām skrienoša stirna, uz meža takas mūs pavadīja gailenes, mellenes un brūklenes, taču – ko nozīmē katrs mazākais rakums vai koku mizā redzamās pēdas un kā un kur vākt meža labumus, vislabāk, to arī var uzzināt pārgājiena laikā.

Laikam vislielākais pārsteigums un prieks bija par to, ka visas norises un stāsti par notiekošo mežā bija balstīti tajā, kas notiek un ir redzams dabā konkrētajā brīdī. Tas ir iemesls atgriezties mežā kopā ar Kristapu citā gadalaikā un citos laika apstākļos, jo stāstu par to, kā cilvēkam dabā nejusties liekam un būt tās daļai, viņa zināšanu pūrā vēl palika ļoti daudz.

Gunta, 4. Lībiešu vasaras universitātes Košragā dalībniece

Pavasara pārgājiens 6.maijā

No Priežu takas stāvlaukuma devāmies uz Ragmežu kalniem, tad uz Dumbrkalniem, melno priežu audzi, Dumbru mājvietu, tālāk uz augstāko stāvkrasta posmu Irbes šauruma piekrastē. Tālāk gājām pa Jaunstamstu gravu, apskatījām vairāku, turpat 40 gadu senu, degumu teritoriju. Neliels klusuma brīdis izdemolētajos, aizmirstajos Vācu kapos un tad pa Ventiņa ceļu, garām Loikodrekam, nonācām skaistajā Vecročupītes gravā. Tad jau Vaides dīķis, pie kura savu gājienu beidzām, bija jau ar roku aizsniedzams. Baudījām dabu, skatījām dzīvnieku darbības liecības, skatījām un klausījāmies putnus debesīs un mežā.

Liels paldies Vilnim Skujam par dabas pārgājiena vadīšanu un izzinošajiem dabas stāstiem!

Maršruta garums ~10 km. Laiks 4,5 st.

Slīteres dzīvība ziemā. Mazirbes līkloči (2023.gada 26.decembrī)

Ziema ir neatņemama Latvijas dabas sastāvdaļa. Katrs to zina, ka tā nāk ar salu, sniegu un ledu. Daļa no dzīvniekiem šo aukstuma periodu aizvada siltākās zemēs. Citi dodas ziemas guļā. Bet vēl citi - par spīti temperatūras aukstumgrādiem meža takās un upju līkumos rosās aizvien. Par to liecina pēdu nospiedumi sniegā. Lūk, vilks aizgājis ātriem soļiem. Bet te pa ledu – ūdrs. Caunas lēcieni, briežu lielās strīpas – viss mežs nostaigāts. 

Par dzīvību ziemā liecina arī klusa zeltgalvīšu sasaukšanās koku zaros. Dzeņu klauvējieni pa sausa stumbeņa galu. Un tur augstu virs koku zariem pārslīd jūras ērgļa spārnu ēna. Slīteres Nacionālā parka mežs ir dzīvs arī ziemā!

Šis ir pārgājiens sniegotos bezceļa apstākļos gar Mazirbes upes līkločiem no Pēterezeriem līdz jūrai. Nezinām, kā šogad Ziemassvētkos būs ar sniega centimetriem. Taču iebrišana mežā, kangaros un vigās, prom no ikdienišķiem ceļiem, dažādi meža vingrinājumi ar šķēršļiem “krustām, šķērsām, augšā, lejā” un visam pāri sarunas par to, kas notiek šeit Ziemeļkurzemes dabā ziemas vidū – tas ir pilnīgi droši. Jāģērbjas atbilstoši laikapstākļiem, jāņem vērā, ka lielāko daļu laika pavadīsim kustībā. Omulīgākam garastāvoklim obligāti līdzi ir ņemama silta tēja un kaut kas garšīgs pusdienošanai brīvai dabā. Dabas pārgājienu vadīs Kristaps Vilks, Slīteres Nacionālā parka eksperts.

Sākums: Pēterezera dabas takas auto stāvlaukumā, plkst. 10:30.
Noslēgums: Mazirbē, pie Lībiešu tautas nama (šoferīšus nogādāsim atpakaļ pie auto).

Rudens mežā (2023. gada 4.novembrī)

Mēs uzsākam jaunu tradīciju - PĀRGĀJIENS DABĀ.

4. novembrī pirmā tikšanās-  "Rudens mežā". Pārgājiena mērķis ir parādīt mežu visgarlaicīgākajā gada periodā. Meklēsim vēl palikušās sēnes, medņa mēslus, zvēru pēdas un briežu ragus. Šajā laikā meža fonā brīnisķīgi izceļas sūnas un ķērpji, kuri citos gada laikos "slēpjas" zem augu maskas. Pārgājienu vadīs biologs Ritvars Rekmanis.

Starta vieta - Košraga "Pītagi" - 10.00 un 14.00.

Maršruta garums  3-4 km. Grūtības pakāpe vidēja.  Līdzi var ņemt gan ūdeni, gan uzkodas. Nav vecuma ierobežojuma, bet ar bērnu ratiņiem pārvietoties nebūs iespējams.

Šis projekts tiek līdzfinansēts ar Eiropas Komisijas pilnvarotās Eiropas Inovāciju padomes un MVU izpildaģentūras (EISMEA) atbalstu projekta SMP-COSME-2021-CLUSTER EU RURAL TOURISM (ECRT) ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības COSME programma.