Sākam aklimatizēšanās procesu – samzinām apēsto augļu daudzumu dienā

Izlidojām novembra drūmā dienā – 22:30, ielidojam Tbilisi 4:00 (divas stundas- laika joslai), dzīvosim –  Zereteli Prospect, Didube, Tbilisi, Georgia. Biļetes pirku jūlijā ~ 300 eiro, brauksim tikai ar rokas bagāžu – 8kg, 2 x tika mainīts atgriešanās datums – bijām 8 naktis. Neizmantojām gida un tūrisma aģentūru pakalpojumus. Gribējām sajust īsto Gruziju…

Nauda 10 $ = 16 Lari , 20 Euro = 21 Lari, 10 Lari = 3,33 Ls, 1 Lari = 100 Tetri

Lidostā – saņemam dāvanā vīna pudelīti un uz izeju – mūs sagaida saimniece – Lisa, braucam ap 20 km līdz nakšņošanas vietai, pakalpojums maksā 20 $. No lidostas nekāda transporta nav – tikai taksis ( 50 Lari ārzemniekiem) vai privātais transports. Guļam, pēc pamošanās brokastis un n0rēķināmies par 8 nakšu nakšņošanu un brokastīm diviem – 320 $ – istaba saimnieces dzīvoklī ar dušu, iespēju izmantot virtuvi… Istaba un dzīvoklis liels – 5 istabas, griesti 3,4 m augsti, tīrs un sakopts. Tas ir ģimenes – privatizēts, līdzīgi kā to varēja izdarīt pie mums par sertifikātiem. Pašlaik dzīvokļu cenas Tbilisi stipri līdzīgas Rīgas dzīvokļu cenām, tas atkarīgs no atrašanās rajona un kvalitātes. Saimniece – ebrejiete – pedagoģiskā izglītība augstākā, vidējā – medmāsa – veic ārstnieciskās masāžas , vīrs gruzīns – celtniecības amatnieks.

Vēstures nebūs – meklējiet interneta dzīlēs…

Pirmā diena…pēc lidostas iekrītam gultā un līdz desmitiem guļam- mūs pamodina auto taurēšana un riepu dunoņa. Vēlāk jau saprotam, ar tauri braucēji ziņo par kustības sākšanu, manevriem un visu pārējo, pagriezienu nerāda un nelieto. Un nedomājiet ielu šķērsot lēni, pa gājēju pāreju – tās tiek ignorētas.

Jau Latvijā zinājām, ka mūs Tbilisi sagaida apmācies laiks un nedēļas vidū pat lietains. Dodamies iepazīt Tbilisi – ar „ K2 x 2 „ transportu. Mērķis saprast Tbilisi uzbūvi, mūsu orientieris Mtkvari upe, televīzijas tornis ar funikulieri, Mātes Gruzijas statuja. Pār upi tiltu ir daudz, kādi septiņi, ar Lonely Planet ceļvedi ir par maz, nopērkam labu Tbilisi karti – 7 Lari(jādala ar 3 = ~ 2,35 Ls) un kātojam tālāk. Ja nav no kā aizņemties, tad vēlams kaut uz dieviem (vai vairākiem) nopirkt pilsētas transporta karti (2 Lari – plastikāta). Tā derēs metro, autobusos (0,5 Lari no katra), pilsētas„ maršrutkās” (0,8 Lari), uz trosu ceļa (1 Lari).

Ko redzējām?

Lielo atšķirību starp grezno Rustaveli avēniju un mazajām ieliņām, iekšpagalmiem – grūstošas mājas un greznība. Atjaunotās mājas visā Gruzijā bija patukšas – lielajam biznesam viss vēl priekšā. Vēl jo projām Tbilisi ir liels būvlaukums. Tā kā kabeļus un trubas klintīs nemēdz ierakt – gāzes vads un elektrība ir virs zemes.

Daudz ubagu… pensija Gruzijā no 60 gadiem sievietēm un 65 gadi vīriem – nauda? – 100 Lari, visiem vienādi, no jaunā gada solot 100$ ~ 160 Lari. Sanitāres slimnīcās par 10 diennaktīm mēnesī var nopelnīt 500 – 600 Lari, ielas slauka pārsvarā ieceļotāji – 200Lari mēnesī, skolotājs skolā pelna ap 300 Lari mēnesī, lieli priekšnieki – 10 000 Lari. Vairākas reizes redzējām situāciju kad bariņš strādnieku stāv uz ielas un viens no viņiem strādā, pārējie?- uzrauga darba procesu!!! – paslinki, tamdēļ arī zemas algas?

Agrāra valsts – tirgus pilns ar tirgotājiem no lauku reģioniem – mandarīni 0,7 Lari (0,27 Ls/kg), „koroļoks” (nejaukt ar hurmu kas sīva) – 1Lari (0,33 Ls/kg), vīnogas – 2- 3 Lari/kg. Veikalos un kioskos visi augļi un sieri dārgāki.

Jau pirmajā dienā bijām un vēl vairākas reizes atgriezīsimies uz – itāļu dizainera stikla tilta, arī Eiropas laukumā, parkā, kur pašlaik būvē atpūtas kompleksu- trubas jau sāk stiklot un apšūt. Šeit ir parks ar celiņiem, bērnu rotaļu laukumu, akmens izkārtojumi apstādījumi un strūklaka, aiz kuras pa trepēm uzkāpjot var aiziet līdz Trīsvienības katedrālei pa šaurajām ieliņām.

No šī laukuma pa trosu ceļu (ja ir transporta karte 1Lars no katra) uzbraucām Sololaki  kalnā apskatam Māti Gruziju, Narikalas pilsētas cietoksni, botānisko dārzu– ar kājām lejup ….

Alumīnijs

Pakājē ir iespēja doties citā kalnā, kura galā ir televīzijas tornis un funikulieris – panorāmas ritenis, bet tam vairs nav spēka. Ejam mājup – šodienai gana daudz – pēc lidojumā pavadītās nakts 20 km kājām liek sevi just.

Vakarā daudz gaismu – skrien lampiņu programmas pār tiltu uz Eiropas parku, TV torni, izgaismo visas katedrāles, klosterus, baznīcas – netaupa elektrību. Abas Tbilisi tirgotāju ielas skaisti izgaismotas, iekšpagalmi tām sakārtoti, pilni krodziņiem un izklaides vietām.

Kafija amerikāņu gaumē (americano) – 5 Lari, kapučīno – 4 Lari, Hačapuri – 1,3 Lari(uz ielām ceptuvēs) vai lielie – 8 Lari (krogos un kafē), Lavašs – 0,80 Lari.

Aizmiegam kā beigti, līdz rītam….

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s