Vēsture

Visu vasaru mēs zinājām par nodomu pārvietot Lielirbes baptistu baznīcu – te nu tas nams ir.

“Kā jau ziņots, 2011.gada 13.februārī Latvijas Baptistu draudžu savienības bīskaps Pēteris Sproģis, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs un Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes „Ventspils muzejs” direktore Margarita Marcinkeviča parakstīja dāvinājuma līgumu, kas paredz Lielirbes baptistu baznīcas ēkas, kas šobrīd atrodas Ventspils novada Tārgales pagastā, pārcelšanu uz Ventspils Piejūras brīvdabas muzeju Riņķa ielā 2. Šobrīd notiek arhitektoniskā izpēte un projektēšana, lai vasaras beigās rūpīgi veiktu pārcelšanu, pēc tam – būvniecību muzejā un ēkas iekārtošanu, ko paredzēts beigt nākošā 2012.gada pavasarī.

Celtni pēc pārcelšanas Piejūras brīvdabas muzejā iecerēts izmantot ekspozīcijas izveidei par baptistu kustības vēsturi Ventspils novadā un Latvijā, tradicionālo konfesiju laulību, piemiņas, atceres, iesvētes, ekumēniskiem un citiem dievkalpojumiem, kā arī svētku pasākumiem, mākslas un krājuma izstādēm, koncertiem, literāriem un līdzīgiem pasākumiem, kuri nav pretrunā ar kristīgām vērtībām.

Lielirbes baptistu lūgšanu nams ir gandrīz simtgadīga celtne, kuras iesvētīšana notikusi 1913.gadā. Sākoties 1.pasaules karam, Lielirbes draudzei lūgšanu nams bija jāatstāj. Vācu invāzijas laikā to nojauca un pārcēla uz jūrmalu Lielirbes upes malā, kur tā tika izmantota kā zivju apstrādes cehs. Pēc kara, daļu materiālu iegūstot, noplēšot zivju cehu, daļu sarūpējot no jauna, draudze baznīcu atjaunoja un 1922.gadā iesvētīja vietā, kur tā atrodas tagad. Latvijas piekrastē saglabājušies vien nedaudzi šāda veida koka arhitektūras lūgšanu nami, kas, ņemot vērā piekrastes zemo apdzīvotību un izmantoto materiālu, izzudīs tuvāko gadu desmitu laikā.”

Lieki teikt, ka pārvietošana ir visnotaļ apsveicams solis šīs celtnes saglabāšanas procesā, bet mani neatstāj nostalģiskas domas… Šajā vidē vairs nekad nebūs pilnasinīga un reāla dzīve.

Izstādes iniciators lielirbietis no sirds Ilvars Gudrimovičs raksta: „Meža vidū stāv veca, dažādus laikus pieredzējusi, stalta koka ēka. Tikai zinātāji māk teikt, ka kādreiz tā bijusi dzīva un darbīga zvejnieku ciemata Lielirbes sabiedriskās dzīves centrs – baptistu baznīca. Mūsdienas daudzās ciema viensētas ir pazudušas un visu savā varā ir pārņēmis mežs, atstājot vien dažas ēkas, kurās vasarā šejienes burvīgumu un mežonīgumu bauda vien daži izredzētie”.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s